W malowniczych krajobrazach Pogórza skrywają się słodkie dobroci w postaci lokalnych miodów. Piernik z lokalnym miodem smakuje wyśmienicie. To słodki korzenny wypiek,
w którym największą rolę gra tradycyjny pogórzański miód. Piernik to prawdziwa perła wśród tradycyjnych wypieków. To tradycja świąt. Pamiętajmy, że bez miodu nie ma piernika! Najlepiej sprawdzi się tu lokalny intensywny gryczany. Wielokwiatowy nektar będzie natomiast doskonałym zamiennikiem dla oponentów intensywnego gryczanego miodu.

Ciasto z dużą ilością miodu i przypraw korzennych pachnie przepięknie. Warto przełożyć go konfiturami z Pogórza, dodadzą dodatkowego słodkiego smaku. Przyprawy korzenne zawarte w pierniku mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a kakao dostarcza magnezu do naszego organizmu. Mimo pozytywnych działań na nasz organizm jedzmy go ze smakiem jak i z umiarem!

W XVII w Polsce sprzedawano pierniki w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób. W tych czasach ciasto było symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Miód był bardzo drogi i trudno dostępny. Kiedyś piernikowy przypisywano właściwości magiczne, używano go we wróżbiarstwie. Upieczony piernik należało położyć na dłoni i nacisnąć na jego środek. Przełamanie na trzy części oznaczało spełnienie marzenia wypowiedzianego w myślach. Piernik-suchar był obowiązkowym, wyposażeniem wojskowych plecaków. Przez właściwości konserwujące miodu przez długi czas był świeży. Stąd też bardzo często towarzyszył żołnierzom na froncie.

Ciasto piernikowe jest znane od pokoleń, ale było dostępne tylko dla najbogatszych. Obecnie warto docenić dzisiejszą dostępność do lokalnego różnorodnego miodu! „Cudze chwalicie swego nie znacie!”

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego