I. Postanowienia ogólne

1. Gminna Biblioteka Publiczna w Wietrzychowicach wraz z filią w Jadownikach Mokrych, zwanych w dalszej części Regulaminu „Biblioteką”, jest samorządową instytucją kultury, działającą w ramach Gminnego Centrum Kultury w Wietrzychowicach, która gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępnia zbiory biblioteczne.

2. Biblioteka działa na podstawie: Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.  o bibliotekach, ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz niniejszego Regulaminu.

3.  Korzystanie z usług i zbiorów Biblioteki jest ogólnie dostępne i bezpłatne z zastrzeżeniem opłat, które zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach mogą być pobierane za:

1.   niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów,

2.   wysyłane monity i wezwania w sprawach dotyczących nieterminowego zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych,

3.   uszkodzenie, zniszczenie lub zagubienie materiałów bibliotecznych,

4.   Czytelnik korzystający ze zbiorów biblioteki, zobowiązany jest do przestrzegania zasad określonych
w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych .

5.   Czytelnik i bibliotekarz zobowiązani są zwrócić uwagę na stan dzieła przed jego wypożyczeniem.

6.   Czytelnik zobowiązany jest zwrócić materiały biblioteczne w stanie, w jakim zostały mu wypożyczone.

7.   Za szkody wynikłe z zagubienia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych odpowiada czytelnik, a w przypadku osób niepełnoletnich rodzice lub opiekunowie prawni.

8.   Czytelnik może zwracać się do bibliotekarza o informację dotyczącą książek, doboru lektury oraz wskazówek co do sposobu pracy z książką.

II. Korzystanie z wypożyczalni – udostępnianie zbiorów na zewnątrz

1.   Wypożyczenia zbiorów na zewnątrz prowadzą: Gminna Biblioteka Publiczna w Wietrzychowicach oraz Filia                       w Jadownikach Mokrych

2.   Prawo do wypożyczania zbiorów na zewnątrz mają wszyscy, którzy zapisali się do Biblioteki, zapoznali
z Regulaminem korzystania z usług Biblioteki oraz podpisali kartę zobowiązania.

3.   Każdy zapisujący się do Biblioteki zobowiązany jest:

1.   w przypadku obywateli polskich – okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną, a w przypadku osób do 13 roku życia również kartę zobowiązania podpisaną przez rodzica lub opiekuna prawnego,

2.   w przypadku obcokrajowców – okazać paszport lub inny dokument zawierający fotografię i potwierdzający tożsamość,

3.   zapoznać się z Regulaminem korzystania z usług Biblioteki,

4.   podpisać kartę zobowiązania

5. w przypadku osób małoletnich (do 13 roku życia) kartę zobowiązania w imieniu osoby małoletniej podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

4.   Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć 5 książek na okres trzech miesięcy.

5.   Bibliotekarz może zwiększyć liczbę wypożyczanych jednorazowo książek, jeśli pozwala na to zasobność księgozbioru.

6.   Bibliotekarz może ograniczyć liczbę wypożyczanych jednorazowo lektur szkolnych, jeśli w danym momencie istnieje duże zapotrzebowanie na wypożyczane tytuły.

7.   Czytelnik może trzykrotnie prolongować termin zwrotu wypożyczonych materiałów, pod warunkiem, że na daną publikację nie ma zapotrzebowania ze strony innych czytelników; prolongata powinna zostać zgłoszona najpóźniej w dniu, w którym czytelnik miał obowiązek oddać wypożyczone zbiory.

8.   Prolongaty terminu zwrotu wypożyczonych materiałów czytelnik może dokonać osobiście we właściwej agendzie Biblioteki, telefonicznie, poprzez e-mail lub internetową obsługę swojego konta czytelniczego.

9.   Czytelnik ma możliwość zamawiania aktualnie wypożyczonych materiałów bibliotecznych oraz rezerwacji dostępnych materiałów; zamówione lub zarezerwowane materiały biblioteczne powinny być odebrane w ciągu 10 dni; po tym terminie rezerwacje zostaną anulowane.

10.   Biblioteka zastrzega sobie prawo dochodzenia swoich praw na drodze sądowej lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej w sytuacji nie zwrócenia przez czytelnika wypożyczonych zbiorów
i nieuregulowania zobowiązań wobec Biblioteki.

11.   Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania wypożyczonych książek, powinien też zwrócić uwagę na stan książki przed wypożyczeniem i zauważone uszkodzenia zgłosić bibliotekarzowi.

12. Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych książek odpowiada czytelnik. 

13.   Czytelnik niestosujący się do postanowień niniejszego Regulaminu, może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach na stałe pozbawiony prawa do korzystania z Biblioteki. Decyzje w tej sprawie podejmuje Dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Czytelnikowi przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

III. Postanowienia Końcowe

Comments are closed.